Pirmo septembri mēdz dēvēt arī par Jauno gadu, jo iesākas skolas mācību gads. Kādam tas ir pirmais solis skolā, citam jau kārtējais. Lai tas nekļūtu par satraukuma iemeslu skolēnam vai vecākiem, jāsagatavojas tam savlaicīgi.
Viens no svarīgākajiem aspektiem skolēna sagatavošanai ir psiholoģiskais. Vecākiem laikus jāpārrunā un bērns jāiepazīstina ar viņa jauno lomu dzīvē - skolēns. Jāpastāsta par skolu, mācību procesu, skolotāju, klasesbiedriem. Lai viņiem laicīgi veidojas izpratne un attieksme pret to. Bērnam būs jāpierod pie patstāvības, pie jaunas vides un iepriekš nepazīstamiem cilvēkiem. Jāsaprot, ka jaunā vide, prasības, ko izvirza skola, ne visiem bērniem ir uzreiz pieņemama. Tāpēc ir vērtīgi par to ģimenē runāt iepriekš.
Pauls Irbins, ZINOO vadītājs, pēc veiksmīgas pieredzes iesaka jau vasaras laikā ieplānot jaunās skolas apskati. “Tas ir vērtīgi, lai bērnam laicīgi rastos priekšstats par vietu, kur viņam būs jāpavada mācību laiks. Pāris reizes var kopā ar vecākiem jau doties pastaigā vai braucienā līdz skolai. Tādā veidā arī apdomāt, kā bērns droši nokļūs skolā un atpakaļ mājās,” stāsta P. Irbins.
Lai satraukums par došanos uz skolu tiktu mazināts arī vecākiem, ieteikums jau laicīgi ģimenē izrunāt, kurš dosies pavadīt skolēnu, cikos un kur tieši jāierodas pirmajā skolas dienā. Bērnam vērts pastāstīt, kāds būs stundu saraksts, pārtraukumi un pusdienas. Būtiski arī sagatavot atribūtiku jaunajai skolas dzīvei: skolas somu, penāli, sporta nodarbību apģērbu, burtnīcas u.c. Tas var pozitīvi ietekmēt bērna vēlēšanos mācīties un izjust jau savlaicīgu gatavošanos. Ja tomēr šķiet, ka bērns vēl nav gatavs skolēna lomai, var izmantot pāris aktivitātes, lai viņu iedrošinātu.
ZINOO nodarbību vadītāja Monta Atvase iesaka piedāvāt bērnam, piemēram, uzzīmēt to, kā viņš iztēlojas skolu, savus klasesbiedrus, skolotāju. “Tas ir būtiski, pārrunāt gaidāmo ar bērnu. Varbūt sākumā viņš nevar vārdos to aprakstīt, tad var šādā veidā iztēloties! Iespējams, radīsies jautājumi, uz kuriem vecāki varēs atbildēt nekavējoties, nesagaidot konkrēto situāciju skolā”. Pozitīvu attieksmi par skolu rada arī tas, ko mājās par skolu runā pārējie ģimenes locekļi. Vecākiem ir vērts dalīties savās atmiņās par viņu pirmajām skolas gaitām, piemēram, apskatot viņu bērnības foto, kuros redzams skolas gaitu sākums.
Pirmajā skolas dienā aizejiet kopā ar bērnu uz skolu! Pavērojiet, kā viņš iejūtas, palīdziet iepazīties ar kādu jauno klasesbiedru. Ja viņš satraucas, pastāstiet, ka jebkuru problēmu gadījumā jūs vai skolotājs palīdzēs tās atrisināt. Atbalsts ir ļoti nozīmīgs, lai palīdzētu bērnam iejusties! Tāpat arī laicīgi jau varat padomāt par to, kur skolēns pavadīs laiku pēc stundām.Lai droši pirmie soļi skolā!