Tehniskās jaunrades dienas - Karjeras izglītības darbnīcas Latvijas skolās

ESF projekts
No 2016. gada 1. janvāra Valsts izglītības attīstības aģentūra ar Eiropas Savienības Eiropas Sociāla fonda (ESF) atbalstu īsteno projektu “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs.”

Projekta mērķis ir uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādes.

Sadarbība ar RTU
Zinātkāres centrs ZINOO sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti ir izveidojuši vairākas nodarbības vispārējās izglītības iestādēm, kas ir organizējamas, izmantojot Valsts izglītības attīstība aģentūras un ESF projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” finansējumu. ZINOO nodrošina nepieciešamo formalitāšu izpildi.

ZINOO sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti no 2017.gada septembra organizē aizraujošas karjeras izglītības darbnīcas Latvijas skolās - interaktīvas un izglītojošas nodarbības ar mērķi praktiski atspoguļot inženierzinātņu spektru un ieinteresēt jauniešus apgūt kādu no inženierzinātņu nozarēm.

Nodarbību saturs saistīts ar studiju virzieniem Rīgas Tehniskajā universitātē un reizē informē jauniešus par studiju un karjeras iespējām.

Kā pieteikt nodarbību jebkurā Latvijas skolā?

Skolām aicinājums sazināties ar ZINOO centriem Rīgā, Cēsīs, Daugavpilī vai Liepājā, lai vienotos par vēlamās izbraukuma nodarbības novadīšanu skolā. Visas šajā lapā uzskaitītās nodarbības, aktivitātes atbilst ESF projekta nosacījumiem.

Darbnīcu tēmas:

 Būvniecība un arhitektūra
Spageti tilti
Tilti liek nesasniedzamajam būt tepat blakus! Arhitekti un celtnieki ir pārņēmuši gadu tūkstošiem ilgas tiltu būvēšanas tradīcijas un ar moderno materiālu un celtniecības principu palīdzību mēs varam uzbūvēt garākos, izturīgākos un resursu patēriņā efektīvākos tiltus cilvēces vēsturē. Pamēģināsim paši iemācīties tilta konstrukciju pamatus un sacensties ar klasesbiedriem izturīgākā tilta būvniecībā.
ZemestrīceMūsdienās, ceļot jaunas ēkas, tiek ļoti rūpīgi analizētas to konstrukcijas, lai tās spētu izturēt dažādus laika apstākļus, ugunsgrēkus un dabas katastrofas. Nodarbības laikā uzbūvēsim torņus pēc dotajiem parametriem un pārbaudīsim to izturību, simulējot zemestrīces sākšanos.
Uzveic plūdus
Zinātnieki prognozē, ka, pieaugot klimata pārmaiņām, pieaugs arī lietusgāžu biežums, kas var radīt plūdu draudus. Dzīvojot teritorijās, kurās plūdi ir bieža parādība, arhitektiem un būvniekiem ir jāspēj pielāgot konstrukcijas plūdu radīto bojājumu novēršanai. Nodarbības laikā eksperimentēsim ar dažādiem materiāliem un konstrukcijām, izveidojot savu plūdu drošu ēku.
 Datorzinātne, elektronika un enerģētika
Morzes kods
Gūsim priekšstatu par komunikāciju tehnoloģijām, un paši izveidosim dažādas sakaru ierīces. Ar izgatavotajām ierīcēm savā starpā sazināsimies un apmainīsimies ar informāciju izmantojot Morzes kodu.
 NXT robotika Uzbūvēsim robotu! Vai kādreiz esi aizdomājies, kā strādā iRobots vai Roomba? Kā šie autonomie putekļu sūcēji spēj uztvert šķēršļus sev apkārt un izvairīties no tiem? Parunāsim par sensoriem, motoriem un algoritmiem, lai labāk izprastu robotu pasauli.
Saules enerģijas mašīnaSaules enerģija ir vienkārša, tīra un uzticama. Nodarbības laikā iepazīsimies ar alternatīvās enerģijas avotiem un uzbūvēsim automašīnas modeli, kurš darbosies ar saules enerģijas palīdzību.  
 Mehānika un aeronautika
Lidmodeļu būveGūsim priekšstatu par aeronautikas jomu un uzzināsim ko vairāk par lidmodeļu darbības principiem. Būvēsim savus lidmašīnas modeli un pārbaudīsim to lidotspēju.
 Gaisa raķetes
Kosmosa industrija sevī ietver neskaitāmas profesijas. Ne velti raķešu zinātniekiem darbs tiek jokos izmantots kā sarežģītākais darbs pasaulē - pēc viņu plāna strādās sistēmu inžinieri, sadegšanas procesu speciālisti, aeronautikas eksperti un daudzi citi, lai uzbūvētu šo kosmosa kuģi. Apgūsim raķešbūves pamatus, izveidosim savu papīra raķeti un sacentīsimies lidojumā. 
 FidžetspinnerisVēl nesen lielu popularitāti ieguva rotaļlieta, kuru Latvijā sarunvalodā un tirdzniecībā dēvē par fidžet spineri (latviešu valodā tikusi pie nosaukuma - virpināmais vai grozāmgrābslis). Apgūstot teorētiskas zināšanas par mehānismiem un to darbības principiem, iespējams pašiem pagatavot šo un vēl citas zināmas preces, kuras ikdienā iegādājamies veikalos. Uztaisīsim savu fidžetspinneri un apskatīsim fizikas fenomenus tā darbības pamatā - inerci, berzi, centrbēdzes spēku, u.c.
 Misijas laiva
Materiālam no kā būvēts transportlīdzeklis ir liela nozīme, jo īpaši tad, ja tam ir jāveic tik svarīga funkcija kā kravas transportēšana uz ūdens. Nodarbības laikā iepazīsimies ar ūdens īpašībām un praktiski uzbūvēsim laivu no ierobežotiem materiāliem.  Uzbūvētajai laivai būs jāpiedalās cīņā par lielāko kravnesības spēju. 
  Ekonomika un humanitārās zinātnes
 VarbūtībasPareizs aprēķins tev vienmēr palīdzēs tikt pie vēlamā rezultāta. Mācīsimies par to, kā šķietami neparedzamo pasauli analizēt, saprast cēloņus un sekas, un ietekmēt svara kausus tā, lai tiktu pie sev vēlamā iznākuma.
 Spēļu teorija
Aiz aizraujošām spēlēm slēpjas matemātiskas teorijas, kuras saprotot, iespējams sasniegt labākus rezultātus vai pat uzvaru pār pretinieku.  Nodarbības laikā stratēģiski domāsim un ar spēļu palīdzību mācīsimies. 
Ceļojums kosmosā
Plānot aktivitāti pirmo reizi nav viegli. Bieži sanāk saskarties ar problēmām, kuras neesi paredzējis, un nākas improvizēt, lai situāciju labotu. Centīsimies izveidot plānu trakam piedzīvojumam kosmosā, meklēsim risinājumus negaidītiem starpgadījumiem un noskaidrosim veiksmīgākos plānotājus.
 Materiālzinātne un ķīmija
Lēkājošie polimēri
Ieskatīsimies interesantajā ķīmijas pasaulē un noskaidrosim kas ir polimēri. Pagatavosim polimēru pēc dotajām instrukcijām, piešķirsim tam formu un pārbaudīsim rezultātu, piedaloties sacensībās. 
Gudrais plastilīns
Pārbaudīsim ķīmisko vielu reakcijas un agregātstāvokļu maiņu, gatavojot paši savu gudro plastilīnu, kuru būs iespējams ņemt līdzi uz mājām. 

Kā pieteikt nodarbības savā skolā un noskaidrot cenu?
Zvaniet uz ZINOO centriem:

Rīga: t. 28391669, [email protected]
Daugavpils: t. 29411895
Cēsis: t. 25400228
Liepāja: t. 25728867
LATVIJAS ZINĀTNES CENTRU APVIENĪBA

 .